Dziś Wielki Piątek. Dzień Męki i Śmierci naszego Pana. Cały dzień trwamy przy naszym Mistrzu w kaplicy zwanej Ciemnicą. Podejmujemy post ścisły i wyciszamy serca, rozważając najtrudniejsze chwile z życia Jezusa. To dziś w sposób szczególny przeżywamy także nabożeństwa Drogi Krzyżowej i rozważamy wszystkie wydarzenia począwszy od modlitwy w Ogrójcu, aż po złożenia ciała naszego Pana w Grobie.
Dziś Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, gdyż koncentrujemy się na Kalwarii. Dlatego w godzinach popołudniowych lub wieczornych gromadzimy się na Liturgii Męki Pańskiej, która odwołuje nas do wydarzeń z Golgoty.
Liturgia rozpoczyna się obrzędem zwanym ,,prostracją”. To gest, który na samym początku wykonuje kapłan. Kładzie się krzyżem na posadzkę oddając cześć umierającemu Chrystusowi, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy Liturgii w tym momencie przyjmują postawę klęczącą. To moment bezwzględnej ciszy i głębokiej modlitwy.
Następnie po modlitwie wprowadzającej nastąpi Liturgia Słowa, w czasie której odczytana zostanie Męka naszego Pana według opisu św. Jana Ewangelisty, który był świadkiem tych wszystkich wydarzeń. Na zakończenie tej części Liturgii odbędzie się Modlitwa Powszechna, która dziś przyjmuje niezwykłą formę. Ma ona bowiem aż 10 wezwań, a w tym roku dodatkowo może być dołączone jeszcze jedno w intencji Ukrainy. Modlitwę tą, w przeciwieństwie do Mszy Świętych sprawowanych w ciągu roku, dziś może poprowadzić tylko kapłan lub diakon. Ma formę rozbudowaną, gdyż najpierw zostanie zaintonowana intencja, a następnie specjalna modlitwa.
Po zakończeniu Modlitwy Powszechnej, rozpocznie się kolejna, ważna część dzisiejszej modlitwy, czyli Adoracja Krzyża. Najpierw kapłan przyniesie do Ołtarza Krzyż, który będzie uroczyście odsłaniał, wyśpiewując słowa: ,,Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata”, a my odpowiemy: ,,Pójdźmy z pokłonem”. Po odsłonięciu Krzyża i ukazaniu Go wszystkim obecnym, nastąpi czas adoracji, będziemy mogli podchodzić do Krzyża, dotknąć Go lub ucałować. Pamiętajmy, że dziś i jutro przed Krzyżem w kościele klękamy tak jak przed Najświętszym Sakramentem.
Kolejnym elementem dzisiejszej Liturgii będzie Komunia Święta. Kapłan uda się do Ciemnicy po Najświętszy Sakrament, a w tym czasie zostanie przygotowany Ołtarz, który jak pamiętamy od wczorajszego wieczora pozostaje obnażony. Następnie kapłan odmówi modlitwy związane z obrzędami Komunii Świętej i rozpocznie się udzielanie Ciała Chrystusa wszystkim obecnym.
Ostatnim elementem Liturgii jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Kapłan wystawi Najświętszy Sakrament w monstrancji i w procesji przeniesie Go do kaplicy, która ma nas odwoływać do biblijnego Grobu Jezusa. Po umieszczeniu Najświętszego Sakramentu nastąpi chwila modlitwy w ciszy i na tym zakończy się dzisiejsza Liturgia. Tak jak to było wczoraj, dziś znów zostaną obnażone Ołtarze. Od tej pory będziemy adorować Pana Jezusa w Grobie i oczekiwać na Noc Paschalną.
Przeżyjmy ten czas z wielkim skupieniem. Niech Krzyż naszego Pana będzie ożywczy dla naszych serc!