Dziś Wielka Sobota. Dzień ciszy, zamyślenia, żałoby i nostalgii. Trwamy przy Grobie naszego Pana. Trwamy z nadzieją na Niedzielny Poranek. Przeżywamy ten dzień podejmując tradycyjny post i przynosząc do naszych kościołów pokarmy, które kapłani błogosławią na stół wielkanocny. Chcemy, bowiem w ten sposób przenieść to co przeżywamy we wspólnocie Kościoła na łono naszych domów i rodzin.
Już za kilka godzin, gdy słońce będzie zachodzić rozpoczniemy Wigilię Paschalną. To najpiękniejsza z Liturgii, jaką sprawuje w ciągu roku Kościół. To Eucharystia, która należy już do jutrzejszej Niedzieli, a która jako pierwsza zwiastuje, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał.
Liturgia rozpocznie się na zewnątrz kościoła, błogosławieniem ognia, jako symbolu Chrystusa oraz zapaleniem Paschału – woskowej świecy, symbolu Zmartwychwstania. Następnie prowadzeni światłem zapalonego Paschału w procesji udamy się do kościoła, gdzie kapłan w trzech miejscach będzie przystawał i śpiewał słowa: ,,Światło Chrystusa”, a my odpowiemy: ,,Bogu niech będą dzięki”. Podczas drugiego śpiewu zapalają świece wszyscy uczestnicy Liturgii, natomiast przy trzecim śpiewie zapalane są światła w kościele.
Po odstawieniu Paschału na świecznik, nastąpi uroczysty śpiew Exultetu, czyli Orędzia Wielkanocnego, w którym kapłan lub inny wyznaczony kantor ogłosi nam, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał.
Po odśpiewaniu Orędzia Wielkanocnego rozpocznie się Liturgia Słowa, która może dziś liczyć od 5 do 9 czytań (łącznie z Ewangelią), gdyż chcemy w tą Świętą Noc wspominać całą historię Zbawienia. Po każdym czytaniu nastąpi Psalm, a następnie modlitwa kapłana. Po trzecim lub siódmym czytaniu (w zależności, która forma będzie sprawowana w parafii), nastąpi hymn ,,Chwała na wysokości Bogu”, a wtedy zabrzmią na nowo dzwony i muzyka organów. Następnie zostanie odczytana Epistoła, czyli fragment Listu Apostolskiego, a po nim w uroczystej formie zostanie odśpiewane ,,Alleluja”. Na zakończenie Liturgii Słowa zostanie odczytana Ewangelia i wygłoszona Homilia.
Po homilii, rozpocznie się trzecia część dzisiejszej Liturgii, czyli Liturgia Chrzcielna. Najpierw odśpiewamy Litanię do Wszystkich Świętych, a następnie kapłan pobłogosławi wodę. W dalszej części odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne i zostaniemy pokropieni wodą święconą. Często w czasie tej części Liturgii, dokonuje się również chrztów dzieci, a w katedrach chrztu i bierzmowania dorosłych.
Po pokropieniu wodą święconą, rozpocznie się czwarta część, czyli Liturgia Eucharystyczna, która będzie sprawowana według stałego porządku Mszy Świętej, jednak będzie ona w swoich tekstach uwypuklała temat Zmartwychwstania naszego Pana. Po Modlitwie po Komunii Świętej następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja zwana ,,Rezurekcją”, od łacińskiego słowa Resurectio, czyli Zmartwychwstanie. W ten sposób wyjdziemy na zewnątrz, by całemu światu ogłaszać tą radosną wieść. W wielu parafiach taka procesja odbywa się dopiero na początku pierwszej, porannej Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania lub sprawowane są dwie i wieczorem i rano.
W taki sposób będzie przebiegała najpiękniejsza Liturgia Kościoła, która pełna jest różnych znaków i symboli. Niech zatem będzie ona okazją do zjednoczenia się z Chrystusem, pogłębieniem wiary i wejściem w ducha wspólnoty Kościoła.